Badanie wzroku archiwum - Soczewki kontaktowe - Video blog

Cover Test – pomoc w prawidłowej diagnozie zeza jawnego

Zez jawny (heterotropia) różni się od zeza ukrytego (heteroforia), a pomocne w prawidłowym ich zdiagnozowaniu jest wykonanie testu naprzemiennego zakrywania oczu (naprzemienny Cover Test) lub jednostronnego zakrywania i odkrywania oczu (Cover-Uncover Test). Test obrazuje fiksację badanego oka w momencie zakrywania i odsłaniania oka. Z zezem ukrytym mamy do czynienia, gdy wynik naprzemiennego Cover Testu jest dodatni, a Cover-Uncover Testu ujemny. W innym przypadku mamy do czynienia z niewłaściwą korespondencją siatkówkową.

Continue Reading…

W jakim celu wykonuje się badanie dna oka?

Przy pełnej diagnostyce okulistycznej wykonywane jest badanie dna oka (ofalmoskopia), które poprzedzone jest zakropleniem oczu. W trakcie badania ocenie podlegają naczynia siatkówki (w tym plamka żółta), tarcza nerwu wzrokowego (np. pod kątem zmian neurologicznych lub na skutek jaskry), ciało szkliste, a także zmiany miażdżycowe. Przy chorobie cukrzycowej oraz nadciśnieniu tętniczym ważne jest monitorowanie zmian w dnie oka w wyniku rozwijającej się retinopatii cukrzycowej lub nadciśnieniowej.

Pachymetria dokładnym badaniem rogówki

Pachymetria jest badaniem potwierdzającym czy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego jest prawidłowy. Oba te badania powinny być prowadzone równolegle, tak aby upewnić się czy pacjent nie choruje na jaskrę lub jest na nią narażony. Rogówka grubsza od 600 mikronów lub cieńsza od 500 mikronów mają wpływ na zaniżenie lub zawyżenie wyników pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Continue Reading…

Okulista, optometrysta lub optyk – kogo wybrać?

Być może nieraz zastanawiacie się nad tym do kogo się udać, aby wykonać badanie dna oka, a kto wystawi nam receptę na okulary lub dobierze odpowiednie soczewki. Jeżeli tak, to koniecznie przekonajcie się, czym zajmuje się trzech specjalistów na literę O.
I tak optyk to specjalista od doboru okularów i soczewek kontaktowych oraz ich naprawy, optometrysta natomiast wykona badanie wzroku, określi parametry i dobierze do nich metodę korekcji oraz oceni stan zdrowia oczu. Okulista zdiagnozuje schorzenia narządu wzroku, poprowadzi nas przez proces leczenia wraz z wykonaniem zabiegów okulistycznych.

Badanie wzroku – systematyczność i prawidłowa korekcja wady wzroku

Poniżej przedstawiamy prezentację badania wzroku przygotowaną przez firmę zajmującą się dystrybucją soczewek kontaktowych, Szkla.com. Pokazuje jak ważne są regularne badania okulistyczne.

Continue Reading…