Charakterystyka soczewek torycznych

Szkła kontaktowe potrafią korygować wzrok nawet w nietypowych przypadkach. Niekiedy wady wzroku są bardziej skomplikowane niż krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Kiedy obraz jest widziany niewyraźnie niezależnie od tego, czy znajduje się daleko czy blisko, mamy do czynienia z astygmatyzmem. Jest zwany również niezbornością oka i spowodowany jest złym położeniem soczewki i rogówki oka wobec siebie.


Pomoc dla astygmatyków

Dla astygmatyków stworzono specjalne soczewki toryczne. Tak skomplikowana wada wymaga jednak specyficznego optycznego mechanizmu, który wbudowany jest w soczewkę. Działa on poprawnie tylko w odpowiedniej pozycji, dlatego soczewek torycznych nie można dowolnie zakładać na oko. Trzeba precyzyjnie ją ustawić na źrenicy, aby dobrze skalibrowała obraz w połączeniu ze specyficznie zbudowanym okiem astygmatyka. Dlatego też soczewka toryczna nie zmienia pozycji na oku, nie obraca się. Mimo tej różnicy, nowoczesne soczewki toryczne zapewniają zdrowie oka, komfort noszenia i doskonałe, wyraźne widzenie, a ich pielęgnacja nie różni się od typowych soczewek kontaktowych.

Koncerny okulistyczne – podsumowanie

Jeśli chodzi o soczewki dla astygmatyków, to ich produkcją zajmują się głównie największe i najlepsze koncerny okulistyczne, tak więc bez wielkiego trudu nabędziemy soczewki Johnson, Bausch&Lomb czy Cooper Vision.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge