Najbardziej nowoczesne soczewki kontaktowe (np. Acuvue Oasys, Air Optix Night&Day Aqua, PureVision 2HD, inne) są wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego, który jest stosowany od 1999 roku. Cechuje się on najlepszą przepuszczalnością tlenową, w czym jest lepszy od hydrożelu oraz deklasuje szkło, pleksiglas, sztywny plastik, materiały używane na przestrzeni minionego wieku w produkcji soczewek kontaktowych. Czynnik ten jest bardzo ważny w kontekście spania w soczewkach kontaktowych, ale także podczas użytkowania w ciągu dnia dopływ tlenu jest bardzo ważnym czynnikiem w prawidłowym funkcjonowaniu oka.
Obecnie trwają intensywne prace nad utworzeniem soczewek, które nie tylko skorygują wadę wzroku, ale również sprawią, że wzrok będzie posiadał nadnaturalne cechy. Czy marzenie pisarzy fantasy ma szansę się spełnić? O dziwo, tak. Bioniczne soczewki przewyższą jakość narządu wzroku w postrzeganiu otaczającego nas świata i to nawet trzykrotnie.
Soczewki kontaktowe mogą być produkowane przy użyciu drukarki 3D w procesie 3D Printing. Przekonali nas o tym niedawno naukowcy z Uniwersytetu w Princeton, którzy zaprojektowali model soczewki, składającej się z nadrukowanych na siebie pięciu warstw. Są one jednak ściśle zespolone, bez widocznych różnic między warstwami. Materiałem, z którego wyprodukowano soczewki było tworzywo sztuczne, dostosowane do kształtu oka.
Dla naukowców wyzwaniem jest wyprodukowanie soczewek o wysokim stopniu uwodnienia i nawilżenia oka. Prace trwają. Poniżej film z procesu projektowania typowej soczewki.
Przed 2 miesiącami prezentowaliśmy soczewki kontaktowe z zoomem, powiększającym obserwowany obraz nawet o 2,8x (patrz Soczewki kontaktowe z zoomem 2,8x). Tymczasem trwają prace nad stworzeniem soczewki kontaktowej, pozwalającej na częściowe przywrócenie wzroku osobom niewidomym lub niedowidzącym. Dotyczy to tych osób, którzy utracili zmysł wzroku na skutek choroby lub wypadku.
Poznajmy istotę funkcjonowania soczewek kontaktowych dla niewidomych – kliknij w zdjęcie poniżej:
Biotrue to rodzaj soczewek kontaktowych produkowanych przez znanego producenta soczewek kontaktowych, Bausch&Lomb. W tej rodzinie soczewek wykorzystuje innowacyjny materiał, Hydrogel, który pozwala na osiągnięcie 100% przepuszczalności tlenu dla otwartego oka i 93% dla zamkniętego. W ten sposób będziemy mieli pewność, że nasze oczy nie będą wysuszone, nawet po całym dniu noszenia. Przekonajcie się więcej oglądając poniższy film:
W jednej ze szwajcarskich uczelni (Politechnika EPFL z Lozanny) od 2013 roku trwają intensywne prace nad stworzeniem wielofunkcyjnej soczewki kontaktowej. Teleskopowa soczewka kontaktowa pozwala na widzenie powiększonego 2,8x obrazu oraz widzenie normalnego obrazu. Zoom aktywowany jest poprzez mrugnięcie jedną powieką, podobnie jest z jego dezaktywacją. Niestety obecnie soczewki nie potrafią odróżnić zwykłego mrugania od aktywacji i dezaktywacji zoomu, dlatego do ich prawidłowego funkcjonowania niezbędne są specjalne okulary, odczytujące sygnały.