Soczewki toryczne – jak zakładać?

Soczewki toryczne stworzone są z myślą o osobach cierpiących na astygmatyzm. Soczewki te poza właściwościami korygującymi astygmatyzm, niewiele różnią się od zwykłych soczewek kontaktowych. Są bowiem zbudowane z tego samego tworzywa, co zwykłe soczewki. Odróżnia je jednak specjalny sposób budowy. Dodatkowo soczewki toryczne korygują krótkowzroczność jak i dalekowzroczność. O naturze astygmatyzmu oraz miopii traktuje poniższy film:


zakładanie soczewek torycznych

Cechy soczewek torycznych

Specyficzną cechą soczewek torycznych jest fakt, iż nie można ich dowolnie zakładać. Podczas gdy inne soczewki mogą się obracać na gałce ocznej i w dalszym ciągu skutecznie zwalczać wadę wzroku, to soczewki na astygmatyzm musza być zawsze zakładane w ten sam sposób. Będzie ona również zawsze pozostawać w tej samej pozycji przez cały czas jej noszenia. Soczewki toryczne aby skutecznie mogły walczyć z astygmatyzmem nie mogą się obracać na gałce oczu.

Jak je dobierać?

Soczewki kontaktowe, o których mowa pozwalają na poprawienie jakości widzenia i nadają mu wyrazistość. Ułatwia to niewątpliwie normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Dzięki nowoczesnej technologii szkieł cylindrycznych wykorzystywanych w soczewkach sferycznych, krzywizna rogówki, jak wytworzyła się przez wadę, zostaje wyrównana. W przypadku astygmatyzmu, podobnie jak przy innych wadach wzroku, przed zakupem soczewek kontaktowych niezbędna jest wizyta u specjalisty. Dobór soczewek torycznych jest bowiem dużo bardziej skomplikowany, niż wybór zwykłych soczewek kontaktowych. Poza tym okulista musi dokładnie określić moc sferyczną, jak i toryczną soczewek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge