Soczewki - zasady używania archiwum - Soczewki kontaktowe - Video blog

Progresywne vs bifokalne soczewki – co wybrać?

W korekcji starczowzroczności (prezbiopii, presbiopii), naturalnej dysfunkcji narządu wzroku po 40 roku życia, konieczny jest dobór odpowiedniej korekcji wzroku. Przy doborze korekcji okularowej, specjalista zazwyczaj wybiera między dwoma najbardziej typowymi rozwiązaniami – soczewkami progresywnymi i soczewkami bifokalnymi. Kiedy się je stosuje i jakie są ich zalety?

Jak sobie radzić z Zespołem suchego oka?

Zgodnie z wyliczeniami ZSO dotyka nawet do 25% populacji, co wiąże się z występowaniem takich objawów jak nadmiernie wysuszone oczy, mocne łzawienie. Aby zapobiec tego typu objawom należy w okresie letnim nosić okulary przeciwsłoneczne, unikać zadymionych i zakurzonych pomieszczeń oraz dawać odpocząć oczom przy długotrwałej pracy wzrokowej.

Czego jeszcze nie wiemy o oczach?

Pierwsi ludzie byli brązowoocy, a inna barwa tęczówki jest efektem ewolucji. Rozdzielczość ludzkiego wzroku to 576 MPx, co zdecydowanie przewyższa możliwości dostępnych na rynku smartfonów – średnia rozdzielczość robionych zdjęć to 8 MPx. Skład ludzkich łez różni się od tego w jakich okolicznościach one powstają, a więc inny jest gdy płaczemy, ziewamy lub się śmiejemy. Kolejne z 13 ciekawostek o oczach w materiale video przygotowanym przez BuzzFeedBlue. Zapraszamy do oglądania:

Błędy użytkowników = infekcje oczu

82% użytkowników soczewek kontaktowych używa ich zbyt długo. Blisko połowa z nich zasypia w soczewkach, a 35% przemywa je wodą lub zakłada je mokrymi rękami. To tylko niektóre z błędów, które popełniają nie tylko początkujący ich użytkownicy, ale również osoby używające ich już od kilku lat. Nieprzestrzeganie zasad higieny, przenoszenie soczewek, spanie w soczewkach (szczególnie w tych po terminie) są głównymi powodami infekcji. Kolejne przedstawia Anna Rothschild z Gross Science:

Wspólnie zakładamy „kontakty”

Już wielokrotnie na łamach Kontakty.tv w prezentowanych filmach wspominaliśmy o tym, jak ważna jest higiena zarówno przed założeniem jak i zdejmowaniem soczewek kontaktowych. W materiale poniżej przedstawiono pełny proces od otwarcia pojemnika z soczewkami, ich przemycia oraz założenia.

Contact Lenses przez everyvid

Czy soczewki kontaktowe mogą uszkodzić Twój wzrok?

Wśród użytkowników soczewek kontaktowych w USA wzrasta liczba zachorowań na choroby, będące następstwem noszenia soczewek. Czy to tylko brak odpowiedniej higieny czy coś więcej? Soczewki jako ciało obce będą w bliskim kontakcie z naszą rogówką, może podrażnić oko, ale prawdopodobieństwo tego jest niewielkie. Obecnie technologia produkcji oraz materiały pozwalają uzyskać wysokiej jakości produkt, nie podrażniający naszego narządu wzroku.

Czy możliwe jest widzenie bez okularów i soczewek?

Podczas badań prowadzonych przez MIT Media Lab opracowali rozwiązanie pozwalające obserwować obraz na ekranie smartfona bez konieczności używania okularów lub soczewek. Opracowana technologia dotyczy na razie osób z dalekowzrocznością, którzy mają problem z obsługą urządzenia mobilnego. Poprzez zastosowanie specjalnej nakładki na ekranie, redukującej postrzeganie obrazu, typowe dla tej wady wzroku. Metoda testowana była również u kierowców samochodów. Więcej dowiesz się z filmu:

Continue Reading…

Wskazania i przeciwwskazania do noszenia soczewek

Tyle mówi się o komforcie wynikającym ze stosowania soczewek kontaktowych, że zapewne każdy okularnik chciałaby ich wypróbować. Okazuje się jednak, że nie jest produkt, który może wypróbować każda osoba mająca wadę wzroku. Istnieje bowiem kilka przeciwwskazań do noszenia soczewek, takich jak na przykład: liczne choroby oczu, przyjmowanie niektórych leków, czy podatność na alergie.
Aby bliżej zapoznać się z tematyką wskazań i przeciwwskazań do noszenia soczewek, zachęcamy do zapoznania się z filmem.

Soczewki kontaktowe do pracy i szkoły

Coraz więcej osób w naszym społeczeństwie decyduje się na zastąpienie okularów soczewkami kontaktowymi. Spowodowane jest to tym, że nowoczesna technologia pozwala na optyczną korekcję wad wzroku takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm w takim samym stopniu jak robią to szklane lub plastikowe soczewki wstawiane do okularowych oprawek. A jak jest w przypadku z dzieci? Patrz film:

Continue Reading…

Największe zalety soczewek

Soczewki kontaktowe mogą być używane przez każdego. Polecane są zazwyczaj dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Nie przeszkadzają w uprawianiu sportu w porównaniu do okularów. Mają za zadanie również podnieść pewność siebie, zarówno na imprezie, jak i w życiu codziennym. Nie pokrywają się parą.

Continue Reading…