Wzrok i wady wzroku archiwum - Soczewki kontaktowe - Video blog

Test Ishihary dla prawidłowego postrzegania kolorów

Aby przekonać się czy nie mamy do czynienia z zaburzeniami widzenia barwnego przeprowadza się różnego typu testy, wśród których najbardziej popularny jest test Ishihary. Przeprowadzone są one na podstawie tablic Ishihary, na których osoba w ciągu 3 sekund powinna wskazać liczbę lub kształt geometryczny. Nieznacznie różniące się barwą od tła powinny być widoczne na okrągłych tablicach Ishihary. Standardowo jest ich 24, ale już po kilku pierwszych można się przekonać czy mamy problem z prawidłowym postrzeganiem kolorów. W wersji dla dzieci dobiera się 10 tablic z zaprezentowanymi na nich kształtami.

Continue Reading…

10 ćwiczeń dla poprawy jakości widzenia

Oczy to niezwykle czuły na podrażnienia organ, o który należy dbać poprzez wykonywanie ćwiczeń i odpowiednią dietę. Należą do nich m.in. częste mruganie, kręcenie głową przy patrzeniu w jeden punkt, stosowanie zasady 20-20-20 w długotrwałej pracy przed komputerem. Ostatnia z nich polega na 20 sekundowych przerwach po 20 minutach pracy podczas których będziemy patrzeć na obiekty oddalone o 20 stóp (około 6 metrów). Pozostałe z zasad prezentuje film poniżej:

Ortokorekcja – trwała korekcja wady wzroku

Ortokorekcja polega na zakładaniu na noc specjalnych soczewek ortokeratologicznych, które modelują rogówkę do stanu umożliwiającego poprawne widzenie bez konieczności stosowania korekcji wzroku w ciągu dnia.
Z zalet soczewek ortokorekcyjnych mogą korzystać zarówno dzieci jak i dorośli, ale szczególnie w przypadku dzieci odnotowuje się stałą korekcję małej i średniej krótkowzroczności oraz niewielkiego astygmatyzmu.

Jak widzą daltoniści?

Daltonizm to potoczna nazwa dla ślepoty barwy, choroby oczu dotykającej jednego na ośmiu mężczyzn i jedną na sto kobiet. Jest uwarunkowana genetycznie. Do najbardziej znanych odmian ślepoty barw należą:

  • Deuteranopia (daltonizm) – nierozpoznawanie barwy zielonej i mylenie jej z barwą czerwoną
  • Tritanopia – nierozpoznawanie barwy niebieskiej i żółtej i mylenie ich z czernią
  • Protanopia – nierozpoznawanie barwy czerwonej i mylenie jej z barwą zieloną

Jak widać daltonizm to tylko jedna z jej odmian ślepoty barw, ale najczęściej występująca, dlatego nazwa ta zyskała na takiej popularności.

Syndrom widzenia komputerowego – objawy i leczenie

Często podczas długiej pracy przed komputerem odczuwasz nadmierną suchość oczu oraz dyskomfort (np. zapalenie spojówek, przemęczenie oczu i bóle głowy) przy patrzeniu na ekran monitora? Jeżeli tak, to być może cierpisz na Syndrom widzenia komputerowego, zwanego syndromem CVS (z ang. Computer Vision Syndrome). O tym czym jest syndrom CVS dowiesz się, po zapoznaniu się z filmem:

syndrom CVS

Syndrom CVS – kliknij w obrazek, aby obejrzeć film

Continue Reading…

Prezbiopia – wada wzroku osób starszych?

Prezbiopia, zwana również starczowzrocznością, postępuje wraz z wiekiem. Zazwyczaj dotyka ona osoby po 40 roku życia, u których występuje twardnienie soczewki. W ten sposób przedmioty znajdujące się bardzo blisko tracą ostrość, natomiast przedmioty widziane z daleka już nie. Wada wzroku postępuje wraz z wiekiem, aż do 60-65 roku życia i największego nasilenia wady. Z myślą o prezbiopii produkuje się soczewki progresywne.
KRIO Izba Optyczna przygotowała film (poniżej), który pozwoli dowiedzieć się więcej o tej wadzie wzroku.

Wzrok bywa zaskakujący

Pomimo tego, że badania nad ludzkim wzrokiem udowodniły już wiele, wciąż jeszcze nie znamy odpowiedzi na wszystkie pytania. Umiemy już konstruować okulary i soczewki kontaktowe, przeprowadzać skomplikowane operacje oczu, są jednak w dalszym ciągu zagadki, których rozgryźć nie możemy. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawym materiałem na temat wzroku, odnalezionym w sieci.